Logo de Turquie Européenne
Ana sayfa > Revue de presse > Archives 2010 > 04 - Articles d’avril 2010 > Sosyal bilimci Altan Gökalp’i kaybettik

Sosyal bilimci Altan Gökalp’i kaybettik

Décès d Altan Gökalp hier

Pazartesi 26 Nisan 2010

Uluslararası üne sahip bilim adamı Prof. Altan Gökalp yaşamını yitirdi.

Alevilik-Bektaşilik ile Türk dilleri, geleneksel ve çağdaş Türk edebiyatı üzerine çalışmalarıyla tanınan Prof. Altan Gökalp’in ölümü Fransa’da ve Türkiye’de meslektaşları ve dostlarını üzdü. Fransa’da karşılaştırmalı sosyoloji dalının ilklerinden olan Altan Gökalp 1961 yılından bu yana Fransa’da yaşıyordu.

Yaşar Kemal yakın dostu ve çevirmeni Altan Gökalp’i kaybetmenin üzüntüsünü dile getirirken şöyle dedi:

“Edebiyattan çok iyi anlayan, çok yönlü, yaratıcı bir bilim adamıydı. Türkçe’yi Fransa’da orta öğretim programına sokmak için çok uğraştı ve başardı. Ben büyük bir dostumu yitirdim, Türkiye ve Fransa daha çok değerli eserler verecek bir bilim insanını...”

Zülfü Livaneli ise dostunun ardından şöyle konuştu:

«Abidin beyden sonra kardeşim Altan’ı da kaybedince Paris benim için ısız kaldı. Geçmişimin bir bölümünü yitirdim.Çok üzgünüm.»

Prof. Dr. Altan Gökalp 20 Nisan 2010 günü bir bilimsel toplantı vesilesiyle gittiği Curaçao’da geçirdiği bir kalp krizinde hayatını kaybetti.

1942 İzmir doğumlu Gökalp, Fransız Bilimsel Araştırmalar Merkezi CNRS’te Türk ve Osmanlı Araştırmalar Bölümü başkanlığını sürdürüyordu.

Araştırmalarında Türk dilleri ve edebiyatları, İslam öncesi Türk halklarının dini imgelemi ve gelenekleri üzerine yoğunlaşan Gökalp, özellikle Alevilik-Bektaşilik üzerine yaptığı çalışmaları ile tanınıyordu. Berlin’de Wissenschaftskolleg’de misafir bilim adamı olarak geçirdiği sürede "Avrupa’da islam Gözlemevi”nin oluşturmuştu.

Çok ses getiren kitapları arasında son eseri Harems, mythe et réalité ile Louis Bazin ile birlikte Fransızcaya kazandırdığı Dede Korkut çevirisini sayılabilir.

Télécharger au format PDFTélécharger le texte de l'article au format PDF

SPIP | iskelet | | Site planı | Site yaşamını izle RSS 2.0